Rady a tipy k NIB chovu
Pár rad, zkušeností, zajímavostí při nepříbuzenskému chovu čistokrevných koní v online hře Howrse.cz.
.: Hříbě a jeho škola hrou :. -
.: Western nebo Anglie? :. -
.: Které soutěže? :. -
.: Jak nejrychleji "vyblupovat" koně :.
.: Jak nejrychleji vyhrát 20 soutěží? :. -
.: Výcvik pro jednotlivá plemena :. -
Hříbě a jeho škola hrou
O hříběcích hrách jste jistě už slyšeli. A pokud ne, tak jen ve zkratce - slouží k tomu, aby vaše hříbátko získalo až 60 dovednostních bodů. A to ještě než se stane mladým koněm vhodným k dalšímu výcviku.
Získat pro svého koně 60 dovednostních bodů ještě v hříběcím věku je nedílnou součástí úspěšného chovu!
Jak tyto body získat?
Hříbě musí být ustájeno v kvalitním Jezdeckém centru s dostatkem mrkví, úrodnými, prostornými a čistými lukami. Pokud je zima a venku je méně jak 10 stupňů Celsia, hříbě musí spát v boxu. Tady je nutné, aby mělo podestýlku a čisto.
6 měsíců: vyhřebelcovat, dát na louku na tak dlouho, aby mělo hříbě plné zdraví a vysokou morálku (morálka by měla být kolem 95). Příliš ale nepřekrmovat. Je-li centrum opravdu kvalitní, pak hříbě nabere síly na louce.
8 měsíců: vyhřebelcovat, hrát si 30 min., napojit, nakrmit, hrát si 7 hod., pohladit, dát tuřín, dát mrkev, hrát si 1 hod., uložit ku spánku. (Pokud má hříbě ustájení se sprchou, spotřebovává méně energie a je možné, udělat víc akcí.)
10 měsíců: vyhřebelcovat, hrát si 30 min., napojit, nakrmit o 0,5-1 kg více, hrát si 7,5 hod., pohladit, dát tuřín, dát mrkev, hrát si 1 hod., uložit ku spánku.
1 rok: vyhřebelcovat, hrát si 30 min., napojit, nakrmit o 1 kg více, hrát si 8,5 hod., pohladit, dát tuřín, dát mrkev, hrát si 1 hod., uložit ku spánku.
1 rok 2 měsíce: vyhřebelcovat, hrát si 30 min., napojit, nakrmit o 1 kg více, hrát si 9,5 hod., pohladit, dát tuřín, dát mrkev, hrát si 1 hod., uložit ku spánku.
1 rok 4 měsíce: vyhřebelcovat, hrát si 30 min., napojit, nakrmit o 0,5-1 kg více, hrát si 10 hod., pohladit, dát tuřín, dát mrkev, hrát si 1 hod., uložit ku spánku.
Hříbě ukládáme vždycky před 22:00 hod. Pokud máte, ale hříbě u kterého se vám nepodařilo díky předešlé péči získat plný počet dovednostních bodů, je možné v posledním období (1 rok 4 měsíce), překročit tuto hodinu a hrát s hříbětem déle. Sice se probudí se sníženou morálkou, ale dá se takto zachránit pár bodů.
(1.1.2013 Jordi) Nahoru
Western nebo Anglie?
Stojíte-li před otázkou, na co zaměřit výcvik vašeho mladého koně a nevíte-li si rady, jste tady správně. Je zcela na vaši libovůli, zda zaměříte výcvik vašeho koně na anglický či westernový způsob ježdění. Avšak to, jak bude kůň úspěšný, se odvíjí velkou mírou od jeho vloh a geneticky zděděného potenciálu.
Podívejme se těď společně na to, jak lze určit zaměření koně například u plemene Argentinský kreolský kůň. Tento postup platí pro každé plemeno, takže je jen na vás, na kterém si to vyzkoušíte. Já však budu popisovat právě kreola.
Na který styl ježdění se kůň hodí, nejlépe zjistíte u koně po Ouranovi a Gaie. Protože u takového koně jsou jeho vrozené dovednosti nejčistší.
1) Otevřete si koně a přejděte na jeho záložku GENETIKA. Vydíte, že jeho GP (genetický potenciál) je 350.00, původ: Ouranos Gaia, čistokrevnost 100%.
2) Sestavíme si několik tabulek. Můžete na papír, nebo v počítači v některém textovém programu, který nabízí možnost tabulek.
3) Podíváme se znovu na záložku GENETIKA a do naší tabulky si vypíšeme genetické vlohy pro dovednosti, do sloupců: výdrž - rychlost - drezura - cval - klus - skok. Přiřadíme čísla od 1 do 6 k vrozeným dovednostem. Já čísla budu považovat za pořadí a tak dám 1 k dovednosti, kterou má kůň nejlepší - tedy přesněji k jeho geneticky nejsilnější vloze. 2 dostane druhá nejlepší, 3 třetí, a tak dále...
4) Musíme znát charakteristiky jednotlivých soutěží. V našem případě nás zajímá, které dovednosti jsou pro každou soutěž důležité. Takže se podíváme do všech soutěží. Ty si vypíšeme do další tabulky. Které tři dovednosti jsou pro každou soutěž a tedy v nich musí být kůň opravdu dobrý, zjistíme tak, jako bychom chtěli koně přihlásit do soutěže, přičemž jej nemusíme registrovat, ale zobrazí se nám nutné dovednosti.
5) Když už máme vypsané to, co potřebujeme vědět, uděláme si poslední tabulku, do které si přepíšeme námi určená čísla ke všem soutěžím.
6) Co tím vlastně zjistíme? Součtem čísel ze všech tří dovedností získáme číslo, které nám v porovnání s ostatními soutěžemi řekne, na kolik je kůň pro danou soutěž vhodný podle svých vrozených předpokladů.
Protože já jsem si zvolila číslování "pořadí", 1=nejlepší, 6=nejhorší, je pro mě důležité, aby součet byl číslo co nejnižší. Čím nižší číslo v součtu, tím má kůň více vrozených vloh pro danou soutěž.
Zjistili jsme, že náš Argentinský kreolský kůň má předpoklady být nejlepší ve výdrži, výborný v drezuře, a velmi dobrý v rychlosti. Jeho největší slabina je skok. A pokud jde o klus a cval - lepší může být v klusu.
Výdrž, pro kterou má Argentinský kreolský kůň nejlepší předpoklady, může využít ve westernových soutěžích 4x. V anglickém stylu pouze jednou. Drezuru využije ve westernu o 1x více a rychlost zase o 1x více v anglii. Cval a klus může využít stejnou mírou jak ve westernu, tak v anglii. A nakonec, více se skáče v anglickém stylu. Z tohohle úhlu pohledu je zřejmé, že kůň má lepší předpoklady pro westernový styl.
(1.1.2013 Jordi) Nahoru
Které soutěže?
Když už máme zvolené zaměření pro našeho koně, můžeme z naší tabulky rovněž zjistit soutěže, pro které má kůň vrozené předpoklady. Proto je tato poslední tabulka, kterou jsme si pro našeho koně sestavili, velmi výhodná.
Vrátíme-li se k našemu plemeni, pro které jsme tabulku, jako příklad, vytvářeli, a tedy k Argentinskému kreolskému koňi, pak můžeme vidět, že nejnižší hodnoty součtů (a tudíž nejlepší předpoklady) má kůň u soutěží: Cutting, Western Pleasure a Reining. Nějaké body by mohl získat i v Barrel racingu.
Závěrem:
Argentinský kreolský kůň má geneticky vrozené předpoklady být zaměřen na westernový styl ježdění a může být výborný v soutěžích Cutting, Western Pleasure a Reining
Na úplný konec ještě připomýnám, že volba je jen na vás. A tohle je jedna z možných cest, jak posoudit a rozhodnout se, kterou cestou se svým koněm jít. Hezkou a hlavně zábavnou hru, přeje tým NIB.
(1.1.2013 Jordi) Nahoru
Jak nejrychleji "vyblupovat" koně
Protože obzvláště pro NIB chov je velmi důležité připouštět až koníky s co nejvyšším blup, ideálně s blup 100, probereme si, jak toho nejlépe dosáhnout.
Nejprve, co je to vůbec BLUP
Najdete ho v záložce "GENETIKA" koníka, pod dovednostmi. S ukazatelem podobným, jako má třeba trénink dovedností. BLUP má rozmezí -100 až +100. Záporné hodnoty budoucím potomkům ubírají, kladné přidávají.
A podle čeho roste? Skládá se ze tří věcí:
- 1. Věk koně
- 2. 20 vyhraných soutěží
- 3. Úplný trénink tří nejlepších dovedností podle genetického potenciálu koně - tzv zobrazení tučně.
ad 1: 10 let. Nejjednodušší součást a splní se automaticky sama, během tréninku koně. Pouze s použitím chronova časovače někdy ostatních požadavků dosáhnete dřív, než je koníkovi deset let. Jinak to nelze stihnout.
ad 2: 20 vyhraných soutěží. To snad ani nepotřebuje komentovat. Jak nejsnáz vyhrávat soutěže, tomu se budeme věnovat samostatně.
ad 3: Tři vytrénované dovednosti. Zcela vytrénovaná je ta dovednost, do které už nelze získávat dovednostní body ani za trénink, ani za vyjížďky, ani za soutěže.
Lekce v JC, hříběcí hry, ani nic jiného vliv BLUP nemá a ani nemělo. Ale žádný rozumný chovatel by lekce v JC ani hry neopoměl. Dovednosti za ně nelze nijak nahradit, i když na BLUP nemají vliv.
Mimochodem, velmi častá chyba je, že lidé jezdí se svými koníky jen dlouhé vyjížďky. Jenže pokud potřebujete tučně rychlost, musíte jezdit i ty krátké. Právě za ně se totiž získávají dovednosti pro rychlost.
Za závody dostáváte zkušenosti podle toho, jaké dovednosti jsou pro daný závod potřeba. Doporučuji nahlédnout do tabulek v sekci Western nebo Anglie.
(2.1.2013 Tesseria) Nahoru
Jak nejrychleji vyhrát 20 soutěží
Postup se liší pro každé plemeno a podle toho, zda je koník zaměřen na anglii a nebo na western. V zásadě je toho možné dosáhnout s jakýmkoliv koněm v jakémkoliv zaměření, záleží pouze na volbě závodu.
Možnosti jsou dvě a probereme si je zvlášť.
1) Jedna je snažší, ale trvá déle, ale zvládne ji naprosto každý. Nazveme si ji Nejdříve trénink.
2) Druhá je složitější, ale když si na ni zvyknete, je velice efektivní. Nazveme si ji Nejdříve výhry.
Tabulka pro variantu Prvně trénink je použitelná také pro koníky dávno po dokončení blupování a vycvičené, na docela obyčejné vyhrávání závodů.
Vždy a za všech okolností přihlašujte koníka do soutěže s co nejmenší obtížností, co se vám vůbec zobrazí.
Urychlit vyhrávání jde také s použitím bonusových předmětů (eolův vítr, boreova lonž, zlaté jablko, atd.). Nejsou ale nezbytné, já je někdy používám spíš u koní, které jsem vykoupila u někoho a jsou ve špatném stavu.
Drobnou výjimku, pro trénink Prvně soutěže a nebo pro vytrénované starší koně, tvoří soutěže rezerovované pro konkrétní plemeno. Tam se můžete s vytrénovaným koníkem přihlašovat vždy do jakékoliv soutěže. Výsledek je ale dost o štěstí a dost ho ovlivňují bonusové předměty a věci z čt, co kůň má. Pokud je chcete vašemu koníkovi stejně dát, tak směle do toho.
A nezapomeňte také, že kůň musí být vždy 100% zdravý a mít co nejvyšší morálku. Ať už jde o jakoukoliv soutěž a jakoukoliv variantu tréninku. Při přihlašování do soutěže by ideálně i morálka měla být 100%. Jinak nevyhrajete nikdy nic, leda obrovským štěstím, že by na tom všichni ostatní přihlášení koníci byli ještě hůře. To je ale velmi málo pravděpodobné.
Nejdříve trénink
Spočívá v systému, že prvně koníka zcela vytrénujete - tréninkem i vyjížďkami a pak se teprve začnete přihlašovat do soutěží.
Také bych ráda dodala, že i když každý kůň může vyhrávat v obou zaměřeních, hodně koní je lepších jen na jeden typ. Třeba u frísů je jedno kam je dáte. Budou výborní všude. Ale zaměřít si curlyho na anglii je opravdu hodně nevhodné a nemohu to doporučit.
Níže je tabulka, jakého koně je třeba přihlašovat do jakých soutěží, aby měl co největší šance. V posledním sloupečku bude označení, co je pro nízký genetický potenciál, který je u NIB koní bohužel faktem, vhodnější jako zaměření. Aspoň podle mého názoru, je jen na vás, zda se tím budete řídit. Některá plemena jsou vhodná vlastně pro obě zaměření, některá výrazněji jen pro jedno a dokonce je tu i plemeno, které mi nepřijde ideální ani pro jeden typ. Ale i tak platí, že se dá vyhrávat s každým koníkem.
Pamatujte na to, že tabulka je určená pro nízká gp NIB koníků a tedy i málo obtížné soutěže.
Pro dokončení blup 100 nezapomeňte pak vybrat dovednosti za soutěže do tří nejlepších dovedností u plemene. Potřebné soutěže se často neshodují s těmi, ve kterých dané plemeno nejsnáz vyhrává.
Označení soutěží v tabulce:
- PŘ - překážkový dostih
- KL - závod v klusu
- CV - cvalový závod
- DR - drezura
- PA - parkur
- BA - barell racing
- CU - cutting
- TR - trail
- RE - reining
- WP - western pleasure
Plemeno: | Anglie | Western | Vhodné zaměření |
---|---|---|---|
Achaltekinský kůň | KL+CV | RE+WP | Western |
American Paint Horse | PA+KL | CU+WP | Anglie |
Andaluský kůň | PA+KL+CV | CU+RE | Anglie |
Anglický plnokrevník | DR+KL | CU+BA | Anglie |
Appaloosa | KL+PA+DR | CU | Nezáleží |
Arabský plnokrevník | Pa+KL | WP | Anglie |
Argentinský kreolský kůň | CV+PA | RE+WP | Western |
Connemara | KL+CV+DR | RE+WP+BA | Western |
Curly | DR | RE+WP+TR | Western |
Fjordský kůň | PA+KL | CU+WP | Anglie |
Francouzský klusák | DR+PA | TR+RE | Anglie |
Fríský kůň | PA+CV | RE+WP | Western |
Hanoverský kůň | PŘ+KL+DR | TR+CU | Anglie |
Holštýnský kůň | PŘ+KL | TR+RE | Anglie |
Irský tinker | DR | BA+RE+WP | Western |
Knabstrup | PŘ+DR | CU+RE+TR | Western |
Mustang | DR+KL+PA | WP | Anglie |
Nokota | PŘ+DR | RE+CU+TR | Western |
Osel | cokoliv pro osly | RE+WP | Western |
Shagya-arab | CV+KL | RE+WP+BA | Western |
Shetlandský pony | PŘ+KL | CU+TR | Anglie |
Tennesseeský mimochodník | DR | RE+BA | Western |
Trakénský kůň | DR | BA+TR | Nezáleží |
Velšký kůň | DR+KL | WP+CU | Anglie |
Nejdříve výhry
Tento způsob je složítější, protože netrénujete koně naplno, než s ním začnete závodit.
Vytrénují se pouze některé dovednosti a až potom se závodí. A postup se u různých plemen liší, tudíž to chce trochu přemýšlet, co a jak trénujete, než začnete závodit.
A vlastně je třeba přemýšlet už než vůbec začnete trénovat.
Prvně se musíte předem rozhodnout, jaké zaměření si pro koně zvolíte a na jakých soutěžích budete nabírat dvacet výher. Rozhodnutí pak ne vždy jde změnit a právě toto je problém. Samozřejmě, vždy je možné vše stopnout a přejít na variantu prvně trénink, když vám to nebude vycházet. Ale když to zvládnete s použitím této varianty tréninku, dosáhnete dvaceti výher mnohem rychleji.
Celkový trik je v tom, podívat se, které 2 dovednosti má kůň podle genetiky na vysoké úrovni. Pak si vybrat soutěž, která je sice vyžaduje, ale jako druhou a třetí dovednost, ne jako tu první, která určuje obtížnost. Doporučuji opět použít tabulku v článku "Western nebo Anglie?".
Pak je vytrénujete na maximum a třetí dovednost, tu která rozhoduje o obtížnosti soutěží, necháte co nejníže, ideálně jen kolem dvaceti dovednostních bodů. Bude-li to víc, nevadí. U koní, kteří mají vrozené dovednosti, to překročíte občas dost snadno, ale zase pak jsou vyšší i ty druhé ostatní dovednosti.
A v takovéto podobě tréninku se přihlašujete do vybrané soutěže, opět co nejmenší obtížnost a ideálně do soutěže pro začínající koně.
Není nijak podstatné, jak dobrý je koník podle genetiky v té dovednosti, která rozhoduje o obtížnosti soutěže. Může to ovšem do jisté míry ovlivnit, zda je lepší vybírat soutěže pro všechny koně a nebo jen pro jedno plemeno. I když ne u všech plemen.
U koní po Ouranosovi a Gaie doporučuji používat na zvednutí dovedností i vyjížďky, než začnete závodit.
Každé plemeno si probereme zvlášť, pro obě zaměření. U tohoto typu tréninku je možno pro jakékoliv plemeno dát jakékoliv zaměření a výsledek bude dobrý. Navíc, pro některá plemena postup vlastně neliší. Záleží na rozložení dovedností. Třeba soutěže pro anglii, vyžadující rychlost jsou hned tři a obvykle je možné běžet s koníkem všechny.
S každým plemenem je možno postupovat různými způsoby, ale jak si vyberete, většinou je třeba u toho konkrétního způsobu už zůstat. I když některá plemena mají dovednosti rozložené tak, že je možno různé varianty kombinovat. Některá plemena jsou velmi univerzální a některá zase moc ne. Mezi ty hodně univerzální patří třeba fjord. Mezi ty méně univerzální například curly.
U soutěží, rezervovaných pro konkrétní plemeno, se někdy může stát, že jich není dostatek. Počítejte s tím, pokud na trénink spěcháte.
(2.1.2013 Tesseria) Nahoru
Výcvik pro jednotlivá plemena
Achaltekinský kůň
Anglie:
Varianta1: Vytrénujte naplno drezuru a rychlost na maximum. Potom na cca 20 bodů skok a soutěžte parkury. Pokud jich bude málo, můžete na 20 bodů vytrénovat též cval nebo klus a soutěžich v nich.
Varianta2: Vytrénujte naplno drezuru a skok a soutěžte v překážkových soutěžích, obzvláště těch rezerovaných pro achaltekiny. Nebude-li dost soutěží, můžete vytrénovat též rychlost a soutěžit též ve cvalu a v klusu. Dávejte si pozor na přítomost vytrénovaných hanoverských a hošltýnských koní. Achalteka vám v překážkovém dostihu snadno převálcují.
Western:
Varianta1: Vytrénujte rychlost a drezuru na maximum. Pak vybírejte soutěže v cuttingu.
Varianta2: Vytrénujte výdrž a drezuru. Pak soutěžte v reining nebo western pleasure.
American Paint Horse
Anglie:
Vytrénujte rychlost a drezuru. Pak je možno soutěžit ve cvalových, klusáckých a parkurových soutěžích.
Western:
Varianta1: vytrénujte rychlost a drezuru a soutěžte v cuttingu.
Varianta2: vytrénujte výdrž a cval a soutěžte v barell racingu, obzvláště v soutěžích pro painty.
Andaluský kůň
Anglie:
Varianta1: vytrénujte drezuru a rychlost. Pak soutěžte v parkuru.
Varianta2: vytrénujte drezuru a skok a soutěžte v překážkových dostizích. Možno kombinovat se současným tréninkem rychlosti a soutěžemi ve cvalu a klusu.
Western:
Varianta1: vytrénujte rychlost a drezuru a soutěžte v cuttingu.
Varianta2: vytrénujte drezuru a výdrž a soutěžte v reiningu a nebo ve western pleasure.
Anglický plnokrevník
Anglie:
Varianta1: vytrénujte rychlost a drezuru a pak soutěžte ve cvalu pro anglické plnokrevníky. Když nebudou, můžete soutěžit opět i klus a parkur pro všechna plemena.
Varianta2: vytrénujte cval a klus a soutěžte v drezurách.
Western:
Varianta1: vytrénujte výdrž a cval a soutěžte v barellracingu.
Varianta2: vytrénujte rychlost a drezuru a soutěžte v cuttingu.
Appaloosa
Anglie:
Varianta1: vytrénovat drezuru a rychlost a soutěžit ve cvalu pro appalosy nebo v klusáckých závodech a parkurech.
Varianta2: vytrénovat cval a klus a soutěžit drezury.
Western:
Varianta1: vytrénovat rychlost a drezuru a soutěžit cutting.
Varianta2: vytrénovat výdrž a cval a soutěžit v barellracingu, přednostině berte soutěže pro appaloosy.
Arabský plnokrevník
Anglie:
Varianta1: vytrénovat rychlost a drezuru a soutěžit cvalové soutěže a parkury. Klusácké je možné použít také. Nejlépe jim jdou ale ty cvalové.
Varianta2: Vytrénovat drezuru a skok a soutěžit v překážkových dostizích. Arab má tu výhodu, že u něj jde tuto variantu plně kombinovat i s varianou jedna. Může i s plně vytrénovaným skolem běhat i parkury pro všechny koně.
Western:
Varianta1: vytrénovat rychlost a drezuru a soutěžit v cuttingu.
Varianta2: vytrénovat cval a výdrž a soutěžit v barellracingu.
Varianta3: vytrénovat výdrž a drezuru a soutěžit v reiningu pro araby.
Argentinský kreolský kůň
Anglie:
Varianta1: vytrénovat drezuru a rychlost a soutěžit cval, klus nebo parkur.
Varianta2: vytrénovat drezuru a skok a trénovat překážkové soutěže pro kreolské koně. Nepřihlašujte je do společných soutěží, nemají v nich moc šancí. Možno kombinovat i s variantou jedna, poběží parkury dobře i s vytrénovaným skokem.
Western:
Varianta1: Vytrénovat rychlost a drezuru a soutěžit cutting.
Varianta2: Vytrénovat výdrž a drezuru a soutěžit reining nebo western pleasure.
Varianta3: vytrénovat výdrž a cval a soutěžit barellracing.
Výborný westernový kůň, nehodí se pouze pro trail. Tam se uplatní pouze v soutěžích rezervovaných pro své vlastní plemeno.
Connemara
Anglie:
Varianta1: vytrénovat skok a drezuru a soutěžit v překážkách.
Varianta2: vytrénovat rychlost a drezurau a soutěžit ve cvalu, klusu a parkuru. Dávejte si pozor na výši dovedností ve skoku, ať nejdou příliš vysoko.
Western:
Varianta1: vytrénovat výdrž a drezuru a soutěžte v reiningu nebo western pleasure.
Varianta2: vytrénovat rychlost a drezuru a soutěžit v cuttingu.
Varianta3: vytrénovat výdrž a cval a soutěžit v barellracingu.
Varianta4: vytrénovat klus a skok a soutěžit v trailu. Ale je to trochu rizikové, dost záleží, jací koně se vám přihlásí, jak trénovaní. I tak je connemara asi nejvšestrannějším westernovým plemenem.
Varianta 4 se také dobře kombinuje s variantou 3, jen ředitelé JC vás asi nebudou mít rádi, kvůli dlouhou dobu netrénované a tudíž nízké drezuře. Je to ale současně také nejrychlejší způsob, jak vybrat dovednosti za soutěže do všech dovedností.
Curly
Anglie:
Varianta1: vytrénovat drezuru a skok a soutěžit překážkové dostihy pro vlastní plemeno.
Varianta2:vytrénovat klus a cval a soutěžit drezury
Western:
Varianta1: vytrénovat rychlost a drezuru a soutěžit v cuttingu pro curlye.
Varianta2: vytrénovat výdrž a cval a soutěžit barell racing.
Varianta3: vytrénovat výdrž a drezuru a soutěžit reining nebo western pleasure.
Fjordský kůň
Anglie:
Varianta1: vytrénovat rychlost a drezuru a soutěžit cval - přednostně rezervovaný pro fjordy. Výtečně také běhá parkury a slušně klusácké soutěže.
Varianta2: vytrénovat skok a drezuru a soutěžit překážkové dostihy rezervované pro fjordy. Možno plně kombinovat s variantou 1.
Varianta3: vytrénovat cval a klus a soutěžit v drezurách.
Western:
Varianta1: vytrénovat rychlost a drezuru a soutěžit v cuttingu.
Varianta2: vytrénovat cval a výdrž a soutěžit v barellracingu.
Varianta3: vytrénovat výdrž a drezuru a soutěžit v reiningu, přednostně v soutěžích pro fjordy.
Francouzský klusák
Anglie:
Varianta1: vytrénovat rychlost a drezuru a soutěžit v klusu rezervovaném pro klusáky. Možno současně skákar i parkur a běžet cvalové soutěže, ale obvykle stačí ty klusové soutěže.
Varianta2: vytrénovat klus a cval a soutěžit drezury.
Western:
Varianta1: vytrénovat klus a skok a soutěžit v trailu.
Varianta2: vytrénovat rychlost a drezuru a soutěžit cutting.
Fríský kůň
Anglie:
Varianta1: vytrénovat rychlost a drezuru a soutěžit v parkurech a cvalových závodech. Výborně jim jdou také klusácké závody rezervované pro fríse.
Varianta2: Vytrénovat cval a klus a soutěžit v drezurách pro fríse. Také dost účinné.
Western:
Varianta1: vytrénovat výdrž a drezuru a soutěžit v reiningu nebo western pleasure.
Varianta2: vytrénovat rychlost a drezuru a soutěžit v cuttingu.
Hanoverský kůň
Anglie:
Varianta1: vytrénovat drezuru a skok a soutěžit v překážkových dostizích. Kromě holštýnů takto nemají na howrse v současné době konkurenci a jde to velmi rychle.
Varianta2: vytrénovat drezuru a rychlost a soutěžit ve cvalu pro hanovery a nebo v klusu.
Western:
Varianta1: vytrénovat klus a skok a soutěžit v trailech.
Varianta2: vytrénovat rychlost a drezuru a soutěžit v cuttingu.
Holštýnský kůň
Anglie:
Vyjímečně doporučuji pouze jednu variantu a to vytrénovat drezuru a skok a soutěžit překážkové dostihy. Nikdy mě to nezklamalo a holštýna při tomhle typu tréninku může ohrozit zase jen jiný holštýn.
Western:
Varianta1: vytrénovat klus a skok a soutěžit v trailech, přednostně v trailech pro holštýny, pokud budou.
Varianta2: vytrénovat drezuru a rychlost a soutěžit v cuttingu.
Varianta3: vytrénovat drezuru a výdrž a soutěžit v reiningu.
Nicméně, s holštýnem se přece jen lépe trénuje anglie, tak to raději zvažte, než mu dáte western. Holštýn s nízkým GP je elita v nízkoúrovňových překážkách, ale na nic jiného není skutečně dobrý.
Irský tinker
Anglie:
Varianta1: vytrénovat klus a cval a soutěžit drezury.
Varianta2: vytrénovat drezuru a skok a soutěžit překážkové dostihy, obzvláště ty rezervované pro tinkery.
Western:
Varianta1: vytrénovat drezuru a výdrž a soutěžit v reiningu nebo ve western pleasure.
Varianta2: vytrénovat výdrž a cval a soutěžit v barell racingu.
Knabstrup
Anglie:
Varianta1: vytrénovat drezuru a skok a soutěžit překážkové dostihy.
Varianta2: vytrénovat cval a klus a soutěžit drezury.
Western:
Varianta1: vytrénovat klus a skok a soutěžit trail.
Varianta2: vytrénovat drezuru a výdrž a soutěžit v reiningu nebo ve western pleasure. Pleasure vybírejte rezervované pro knabstrupy.
Varianta3: vytrénovat drezuru a rychlost a soutěžit v cuttingu.
Jako bonus mohou s vytrénovaným cvalem a výdrží běhat i barelly, ale ne vždy se soutěže daří, dost záleží kdo se zrovna přihlašuje. Celkově je to velmi snadno trénovatelné plemeno, bez ohledu na zaměření. Ve westernu navíc nabízí hodně variant a vedou si v něm výborně i plně vytrénovaní.
Mustang
Anglie:
Varianta1: vytrénovat cval a klus a soutěžit drezury.
Varianta2: vytrénovat drezuru a rychlost a soutěžit cvalové soutěže pro mustangy, parkury pro mustangy a nebo klus pro mustangy.
Varianta3: vytrénovat drezuru a skok a soutěžit překážkové dostihy pro mustangy.
Western:
Varianta1: Vytrénovat výdrž a cval a soutěžit v barell racingu.
Varianta2: vytrénovat výdrž a drezuru a soutěžit v reiningu pro mustangy.
Mustang je jedno z plemen, kterým tento způsob získávání dvaceti výher na blup hodně svědčí. Rozložení dovedností totiž mají výhodné jen pro grandprix soutěže, ale pro nízká gp nejsou vhodní ani na anglii ani na western a když jsou vytrénovaní, někdy se s nimi výhry získávají těžko. A přestože ve skutečnosti si je těžko možné předstvit typičtější westernové plemeno, tady na howrse je rozumnější je nechávat v zaměření na anglii, v drezurách mají plně vytrénovaní největší šanci. Stále tu mluvíme o nízkých GP.
Nokota
Anglie:
Varianta1: vytrénovat drezuru a skok a soutěžit překážkové dostihy.
Varianta2: vytrénovat klus a cval a soutěžit drezury.
Western:
Varianta1: vytrénovat klus a skok a soutěžit trail.
Varianta2: vytrénovat drezuru a výdrž a soutěžit v reiningu a nebo ve western pleasure pro nokoty.
Osel
Anglie:
Celkově je lepší si vybírat soutěže určené přímo pro oslíky, ale můžete zkusit štěstí, když ich zrovna nebude dost.
Varianta1: vytrénovat drezuru a skok a soutěžit v překážkových dostizích.
Varianta2: vycvičit cval a klus a soutěžit drezury.
Varianta3: vycvičit rychlost a drezuru a soutěžit parkur.
Western:
Varianta1: vytrénovat výdrž a drezuru a soutěžit reining nebo pleasure.
Varianta2: vytrénovat skok a klus a soutěžit trail.
Shagya-arab
Anglie:
Varianta1: vytrénovat drezuru a skok a soutěžit v překážkových dostizích, obzvláště těch pro shagye.
Varianta2: vytrénovat rychlost a drezuru a soutěžit v parkurech pro shagye.
Western:
Varianta1: vytrénovat výdrž a rychlost a soutěžit v reiningu nebo v pleasure.
Varianta2: vytrénovat výdrž a cval a soutěžit v barell racingu.
Varinata3: vytrénovat rychlost a drezuru a soutěžit v cuttingu.
Shetlandský pony
Anglie:
Varianta1: vytrénovat drezuru a skok a soutěžit v překážkových dostizích.
Varianta2: vytrénovat rychlost a drezuru a soutěžit v klusu. Je možné i soutěžit v parkurech a cvalových soutěžích pro shetlandy.
Western:
Varianta1: vytrénovat klus a skok a soutěžit v trailu.
Varianta2: vytrénovat rychlost a drezuru a soutěžit v cuttingu.
Varinata3: vytrénovat výdrž a drezuru a soutěžit v reiningu pro shetlandy.
Tennesseeský mimochodník
Anglie:
Varianta1: vytrénovat klus a cval a soutěžit drezury.
Varianta2: vytrénovat drezuru a skok a soutěžit překážkové dostihy pro toto plemeno.
Western:
Varianta1: vytrénovat výdrž a drezuru a soutěžit v reiningu a nebo ve western pleasure. Pleasure volte pro tennessáky, reining raději pro všechna plemena.
Varianta2: vytrénovat klus a skok a soutěžit v trailu.
Trakénský kůň
Anglie:
Varianta1: vytrénovat cval a klus a soutěžit drezury.
Varianta2: vytrénovat drezuru a skok a soutěžit v překážkových soutěžích pro trakény.
Western:
Varianta1: vytrénovat skok a klus a soutěžit v trailu.
Varianta2: vytrénovat výdrž a cval a soutěžit v barell racingu.
Velšký kůň
Anglie:
Varianta1: vytrénovat rychlost a drezuru a soutěžit parkury, klusácké závody a nebo cvalové soutěže pro velšany.
Varianta2: vytrénovat klus a cval a soutěžit v drezurách.
Western:
Varianta1: vytrénovat výdrž a cval a soutěžit v barell racingu.
Varinata2: vytrénovat výdrž a drezuru a soutěžit v reiningu pro velšany.
Varianta3: vytrénovat rychlost a drezuru a soutěžit v cuttingu.
(2.1.2013 Tesseria) Nahoru